Valio Turunmaa® är en traditionell, fin finsk gräddost med mjuk och krämig smak. Som färdiga och praktiska skivor är denna grynpipiga ost perfekt för bland annat kalla och varma smörgåsar.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad MJÖLK, salt, syrningskultur. |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 2.3µg |
| B2-vitamin | 0.26mg |
| Mineraler | |
| Natrium | 560mg |
| Kalcium | 700mg |
| Kalium | 64mg |
| Fosfor | 460mg |
| Zink | 3.2mg |
| Näringsinformation | Laktosfri |
| Utan färgämnen | |
| Inget tillsatt socker | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Tillsatt socker | 0% |
| Fetthalt | 32% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1626kJ |
| Energi kcal | 392kcal |
| Fett | 32g |
| varav mättade | 19g |
| fleromättat fett | 0.6g |
| Kolhydrater | 0g |
| varav sockerarter | 0g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 25g |
| Salt | 1.6g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|