Valio Polar® Täyteläinen är en karakteristisk attitydost, som förenar nordlig livstil och styrka på ett sätt som vanliga ostar inte klarar av. Valio Polar® Täyteläinen är en stark och nyanserad ost som passar färdigskivad på bröd och lika bra som tilltugg. Valio Polar® har inspirerats av den kompromisslösa naturen i norr. Det är en ost vars smak är både kraftig och mild på samma gång. Finns som bit och skivor.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad MJÖLK, salt, syrningskultur. |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 1.9µg |
| Mineraler | |
| Kalcium | 880mg |
| Näringsinformation | Utan konserveringsmedel |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan färgämnen | |
| Inget tillsatt socker | |
| Laktosfri | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 28% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1491kJ |
| Energi kcal | 359kcal |
| Fett | 28g |
| varav mättade | 17g |
| fleromättat fett | 0.5g |
| Kolhydrater | 0g |
| varav sockerarter | 0g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 26g |
| Salt | 1.3g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|