Valio Polar® är en karakteristisk attitydost, som förenar nordlig livstil och styrka på ett sätt som vanliga ostar inte klarar av. Valio Polar® Vähemmän suolaa 15 % är en variant av den välkända favoriten och innehåller endast 0,6 % salt. En del av det vanliga saltet har ersatts med Valio ValSa® mjölksalt för att bevara den nötiga och fylliga smaken – utan kompromisser. Valio Polar® har inspirerats av den kompromisslösa naturen i norr. Det är en ost vars smak är både kraftig och mild på samma gång. Produkten har Hjärtmärket och finns som bit och skivor.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad MJÖLK, salt, mjölkmineralsalt (MJÖLK), syrningskultur. |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 1.4µg |
| B2-vitamin | 0.23mg |
| Mineraler | |
| Jod | 60µg |
| Kalcium | 980mg |
| Näringsinformation | Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) |
| Laktosfri | |
| Utan färgämnen | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Inget tillsatt socker | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 15% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1095kJ |
| Energi kcal | 262kcal |
| Fett | 15g |
| varav mättade | 8.8g |
| fleromättat fett | 0.3g |
| Kolhydrater | 0g |
| varav sockerarter | 0g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 31g |
| Salt | 0.6g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|