Valio Polar® är en ost med både kraftig och mild smak på samma gång. Valio Polar® Alkuperäinen 15 % var Finlands första lättost när den kom ut på marknaden 1991. Osten har en frisk och milt nötig smak och är god färdigskivad på en smörgås och som sådan som tilltugg. Finns i bit och skivor.
| Försäljningsförpackningens storlek | Tukkupakkauksessa 4 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad MJÖLK, salt, syrningskultur. |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 1.8µg |
| Mineraler | |
| Kalcium | 990mg |
| Näringsinformation | Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) |
| Laktosfri | |
| Utan färgämnen | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Inget tillsatt socker | |
| Allergener | Mjölk |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1078kJ |
| Energi kcal | 258kcal |
| Fett | 15g |
| varav mättade | 8.8g |
| fleromättat fett | 0.3g |
| Kolhydrater | 0g |
| varav sockerarter | 0g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 30g |
| Salt | 1.2g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|