Valio Oltermanni® är Finlands populäraste gräddost, särskilt bland barnfamiljer. Den ursprungliga favoriten har fått en ny kompis med mindre salt, som ändå har samma välbekanta smak trots att den endast innehåller 0,9 % salt. En lägre salthalt uppnås när en del av det vanliga saltet ersätts med Valio ValSa® mjölksalt, dvs. naturliga mineraler i mjölk. Alla Valio Oltermanni®-ostar tillverkas av finsk mjölk och innehåller inga tillsatsämnen. De tunna skivorna passar utmärkt som pålägg, till varma smörgåsar, gratineringar och även som de är. Finns i bit och skivor.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad MJÖLK, salt, mjölkmineralsalt (MJÖLK), syrningskultur. |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 0.62µg |
| B2-vitamin | 0.23mg |
| Mineraler | |
| Natrium | 380mg |
| Jod | 60µg |
| Kalcium | 770mg |
| Kalium | 100mg |
| Zink | 3.2mg |
| Näringsinformation | Utan tillsatser |
| Utan färgämnen | |
| Laktosfri | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 29% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1511kJ |
| Energi kcal | 364kcal |
| Fett | 29g |
| varav mättade | 17g |
| fleromättat fett | 0.5g |
| Kolhydrater | 0g |
| varav sockerarter | 0g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 25g |
| Salt | 0.9g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|