Valio Luomu™ goudaost tillverkas av inhemsk ekologisk mjölk i Valios ysteri i Joensuu. Den läckra goudaosten är ett naturligt och läckert val för vardagsfrukosten eller till exempel i matsäcken på skogsutflykten. De färdiga skivorna passar särskilt bra på kalla eller varma smörgåsar. Finns i bit och skivor. Valio Luomu™ är ett hållbart val för naturens mångfald. Prova även andra Valio Luomu™ produkter!
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | Pastöriserad finsk ekologisk MJÖLK, salt, surhetsreglerande medel (kalciumklorid) och syrningskultur. |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 2.4µg |
| B2-vitamin | 0.28mg |
| Mineraler | |
| Natrium | 720mg |
| Kalcium | 840mg |
| Fosfor | 530mg |
| Zink | 3.5mg |
| Näringsinformation | Utan konserveringsmedel |
| Laktosfri | |
| Utan färgämnen | |
| Inget tillsatt socker | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 28% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1474kJ |
| Energi kcal | 355kcal |
| Fett | 28g |
| varav mättade | 17g |
| fleromättat fett | 0.5g |
| Kolhydrater | 0g |
| varav sockerarter | 0g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 25g |
| Salt | 1.8g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|