Hyvä suomalainen Arki® gräddostskivor är gräddost med mjuk smak i färdiga skivor. De är goda som ett vardagligt pålägg för hela familjen. Produktseriens ostar är laktosfria, utan konserveringsmedel och tillverkas alltid av inhemsk mjölk. .
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad MJÖLK, salt, syrningskultur. |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 0.8µg |
| B2-vitamin | 0.25mg |
| Mineraler | |
| Natrium | 640mg |
| Kalcium | 740mg |
| Kalium | 65mg |
| Fosfor | 480mg |
| Zink | 3.2mg |
| Näringsinformation | Inget tillsatt socker |
| Laktosfri | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan färgämnen | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Tillsatt socker | 0% |
| Fetthalt | 27% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1437kJ |
| Energi kcal | 346kcal |
| Fett | 27g |
| varav mättade | 16g |
| fleromättat fett | 0.5g |
| Kolhydrater | 0g |
| varav sockerarter | 0g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 25g |
| Salt | 1.6g |
| Fibrer | 0g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|