Valio Oltermanni® Port Salut är en mild och fyllig, lagrad Port Salut-ost. Den har en något fylligare smak än den vanliga gräddosten och en aning mjukare konsistens. Valio Oltermanni® Port Salut passar hela familjen, precis som alla andra Oltermanni®-ostar. Den passar utmärkt både som pålägg och i matlagning. Alla Valio Oltermanni®-ostar tillverkas av finsk mjölk och innehåller inga tillsatsämnen.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 11 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | Pastöriserad MJÖLK, salt, syrningskultur |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 2.32µg |
| Mineraler | |
| Natrium | 570mg |
| Kalcium | 590mg |
| Kalium | 48mg |
| Zink | 2.9mg |
| Järn | 0mg |
| Näringsinformation | Utan konserveringsmedel |
| Inget tillsatt socker | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan tillsatser | |
| Utan färgämnen | |
| Laktosfri | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 33% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1608kJ |
| Energi kcal | 388kcal |
| Fett | 33g |
| varav mättade | 19g |
| fleromättat fett | 0.6g |
| Kolhydrater | 0g |
| varav sockerarter | 0g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 22g |
| Salt | 1.5g |
Allmänna produktuppgifter
| Tillverkare | Sopii leivänpäälle, ruoanlaittoon ja herkutteluun. |
|---|---|
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|