Valio Olympia är en välkänd klassiker sedan 1975. Denna traditionella, naturella smältost är både till smak och konsistens behagligt mjuk och fyllig. Valio Olympia traditionell smältost passar på smörgåsen, i såser, soppor, fyllningar och bakverk.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 16 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | OST, vatten, SMÖR, MJÖLKPULVER, smältsalter (E 452, E 339), salt, konserveringsmedel (E 200). |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 0.78µg |
| Mineraler | |
| Natrium | 900mg |
| Kalcium | 430mg |
| Zink | 1.9mg |
| Näringsinformation | Utan färgämnen |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Inget tillsatt socker | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 20% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1050kJ |
| Energi kcal | 250kcal |
| Fett | 20g |
| varav mättade | 12g |
| fleromättat fett | 0.4g |
| Kolhydrater | 3.1g |
| varav sockerarter | 3.1g |
| Laktos | 3.1g |
| Protein | 15g |
| Salt | 2.3g |
| Fibrer | 0g |
Allmänna produktuppgifter
| Tillverkare | Sopii leivän päälle, ruoanlaittoon ja herkutteluun. |
|---|---|
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|