Valio Viola® naturell är en fräsch och fyllig färskost som passar till vardags och fest, matlagning samt salta och söta bakverk. Smakar gott på en smörgås eller ett kex! Alla Valio Viola® färskostar är laktosfria och det finns salta, söta och naturella alternativ i sortimentet.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad SKUMMJÖLK, pastöriserad GRÄDDE, salt, förtjockningsmedel (E407, E410), syrningskultur. |
| Näringsinformation | Utan konserveringsmedel |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Inget tillsatt socker | |
| Utan färgämnen | |
| Laktosfri | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Tillsatt socker | 0% |
| Fetthalt | 25% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 1095kJ |
| Energi kcal | 265kcal |
| Fett | 25g |
| varav mättade | 15g |
| fleromättat fett | 0.4g |
| Kolhydrater | 3.5g |
| varav sockerarter | 2.6g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 6.5g |
| Salt | 1g |
Allmänna produktuppgifter
| Tillverkare | Sopii leivän päälle, ruoanlaittoon ja herkutteluun. |
|---|---|
| Uppgifter om förvaring | Säilyy avaamattomana alle + 8°C:ssa vähintään kannessa merkittyyn päivään. Säilyy avattuna jääkaapissa n. 5-8 päivää. |
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|