Valio Eila® laktosfri mjölkdryck 3 % smakar som mjuk fyllig mjölk utan sötma. Denna något fetare laktosfria mjölkdryck passar alldeles utmärkt till matlagning och bakning samt i varm choklad, kaffe eller te. Alla Valio Eila®-produkter passar för en laktosfri kost.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 5 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | MJÖLK, vitamin D. |
| Vitaminer | |
| B12-vitamin | 0.4µg |
| B2-vitamin | 0.2mg |
| Mineraler | |
| Natrium | 40mg |
| Jod | 16µg |
| Kalcium | 120mg |
| Näringsinformation | Laktosfri |
| Utan färgämnen | |
| Utan tillsatser | |
| Låg salthalt | |
| Inget tillsatt socker | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 3% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 218kJ |
| Energi kcal | 52kcal |
| Fett | 3g |
| varav mättade | 1.8g |
| fleromättat fett | 0.1g |
| Kolhydrater | 3.1g |
| varav sockerarter | 3.1g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 3.2g |
| Salt | 0.1g |
| Fibrer | 0g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilytettävä valolta suojattuna 0 – +6 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa 3-4 päivää. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|