Nå dina mål med protein! Valio PROfeel® proteinkvarg vanilj är ett milt mellanmål med mjuk vaniljsmak. Avnjut den fettfria och laktosfria proteinkvargen till exempel på jobbet som mellanmål eller efter träningen. En förpackning innehåller 17 g högklassigt mjölkprotein, som innehåller alla nio nödvändiga aminosyror som kroppen behöver i ett enda paket. Prova även andra läckra smaker!
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 12 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad SKUMMJÖLK, socker, aromer, förtjockningsmedel (pektiner), malen vaniljstång 0,01 %, syrningskultur. |
| Mineraler | |
| Kalcium | 120mg |
| Näringsinformation | Utan konserveringsmedel |
| Låg salthalt | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan färgämnen | |
| Fettfri | |
| Laktosfri | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 0.1% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 329kJ |
| Energi kcal | 77kcal |
| Fett | 0.1g |
| varav mättade | 0.1g |
| Kolhydrater | 8.7g |
| varav sockerarter | 8.6g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 9.9g |
| Salt | 0.08g |
| Fibrer | 0g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilytettävä +2 – +8 °C:ssa. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|