Den fylliga och krämiga Valio Keittiön laktosfria turkiska yoghurten passar utmärkt för matlagning, till exempel i såser, fyllningar och desserter. Av den laktosfria yoghurten kan man dessutom enkelt göra härligt luftiga drycker. Den naturella, skedfasta yoghurten smakar gott som sådan eller tillsammans med bär, müsli eller honung.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad MJÖLK och GRÄDDE, MJÖLKPULVER, syrningskultur. |
| Mineraler | |
| Natrium | 45mg |
| Kalcium | 120mg |
| Näringsinformation | Låg salthalt |
| Inget tillsatt socker | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Laktosfri | |
| Utan tillsatser | |
| Utan färgämnen | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 10% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 513kJ |
| Energi kcal | 124kcal |
| Fett | 10g |
| varav mättade | 5.9g |
| fleromättat fett | 0.2g |
| Kolhydrater | 4.1g |
| varav sockerarter | 4.1g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.11g |
| Fibrer | 0g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilytettävä alle +8 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa 3–4 päivää. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|