Valio A+™ fettfri naturell yoghurt är en len och härligt fyllig yoghurt trots att den är fettfri. Avnjut som sådan eller till exempel med müsli och bär. Valio A+™ naturell yoghurt är laktosfri och innehåller acidofilus- och bifidobakterier.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 5 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | Pastöriserad SKUMMJÖLK, yoghurtkultur, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp. och vitamin D. |
| Mineraler | |
| Kalcium | 140mg |
| Näringsinformation | Fettfri |
| Inget tillsatt socker | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Låg salthalt | |
| Utan färgämnen | |
| Laktosfri | |
| Utan tillsatser | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 0.4% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 196kJ |
| Energi kcal | 46kcal |
| Fett | 0.4g |
| varav mättade | 0.2g |
| Kolhydrater | 5.2g |
| varav sockerarter | 5.2g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 4.7g |
| Salt | 0.13g |
Allmänna produktuppgifter
| Tillverkare | Ravistettava! |
|---|---|
| Uppgifter om förvaring | Säilytettävä alle +8 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa 3-4 päivää |
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|