Valio pannkakskompott är den perfekta följeslagaren till plättar, pannkakor eller tunna crêpes. Ett passande tillskott till frukosten tillsammans med gröt eller som smakrik topping i mellanmålsyoghurt. I kompotten finns en härlig blandning av bär och frukter som ger en fyllig smakupplevelse.
| Ingredienser | Socker, vatten, äppeljuice (från koncentrat), jordgubbar, hallon, svartvinbärsjuice (från koncentrat), förtjockningsmedel (E440), surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E202). Innehåller 20 % bär och 15 % juice. |
|---|---|
| Mineraler | |
| Natrium | 2mg |
| Näringsinformation | Vegan |
| Laktosfri | |
| Utan färgämnen | |
| Mjölkfri | |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Tillsatt socker | 43% |
| Bär- och frukthalt | 35% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 807kJ |
| Energi kcal | 190kcal |
| Fett | 0.1g |
| varav mättade | 0g |
| Kolhydrater | 46g |
| varav sockerarter | 46g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 0.2g |
| Salt | 0.03g |
| Fibrer | 1.4g |
Allmänna produktuppgifter
| Tillverkare | Käyttövalmis omenanmakuinen sekamarjavalmiste. Tuote ei kestä paistoa. |
|---|---|
| Uppgifter om förvaring | Säilytys +6 – +12 °C |
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|