Valio Viilis® vanilj är en fast och slät smaksatt fil med en härligt mild smak. Valio Viilis®-smakerna har utvecklats med särskilt barnfamiljer i åtanke och är laktosfria. De är enkla och goda mellanmål för skolelever och familjens minsta.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 12 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | pastöriserad MJÖLK, MJÖLKPREPARAT för proteinstandardisering, vatten, socker, förtjockningsmedel (pektiner), aromer, vaniljextrakt, syrningskultur, vitamin D. |
| Näringsinformation | Låg salthalt |
| Utan färgämnen | |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Laktosfri | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Allergener | Mjölk |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Tillsatt socker | 5.3% |
| Fetthalt | 2.2% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 290kJ |
| Energi kcal | 69kcal |
| Fett | 2.2g |
| varav mättade | 1.3g |
| Kolhydrater | 9g |
| varav sockerarter | 8.7g |
| Laktos | 0g |
| Protein | 2.8g |
| Salt | 0.08g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilytettävä alle +8 °C:ssa. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|