Stärk immunförsvaret! Valio Gefilus® blåbär-hallonsoppa är en bra start på dagen eller ett smakfullt mellanmål. Soppan har berikats med vitamin C och D som bidrar till immunsystemets normala funktion. Njut som en del av en balanserad och mångsidig kost och en hälsosam livsstil. Innehåller även mjölksyrabakterien LGG®.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 5 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | vatten, socker, blåbärsjuice¹ 6 %, hallonpuré 6 %, blåbärpuré 3,8 %, förtjockningsmedel (guarkärnmjöl), modifieras stärkelse, surhetsreglerande medel (natriumcitrater), aromer, vitaminer (C och D), Lacticaseibacillus rhamnosus GG. ¹från koncentrat |
| Näringsinformation | Mjölkfri |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Utan färgämnen | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Låg salthalt | |
| Fettfri | |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Tillsatt socker | 9% |
| Fetthalt | 0% |
| Bär- och frukthalt | 16% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 172kJ |
| Energi kcal | 41kcal |
| Fett | 0g |
| varav mättade | 0g |
| Kolhydrater | 9.7g |
| varav sockerarter | 8.7g |
| Protein | 0g |
| Salt | 0g |
| Fibrer | 0.9g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilytettävä alle +8 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa noin viikon. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|