Stärk immunförsvaret! Valio Gefilus® juice apelsin-persika + fiber är en härligt solig start på dagen. Innehåller vitamin C och D som bidrar till immunsystemets normala funktion. Njut som en del av en balanserad och mångsidig kost och en hälsosam livsstil. Innehåller även mjölksyrabakterien LGG® och fibrer.
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 5 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | apelsinjuice¹ 53 %, vatten, persikojuice¹ 7 %, socker, oligofruktos (kostfiber), apelsinfruktkött, arom, vitaminer (C och D), Lacticaseibacillus rhamnosus GG. ¹från koncentrat |
| Mineraler | |
| Natrium | 4.2mg |
| Näringsinformation | Utan konserveringsmedel |
| Lämplig för en vegetarisk kost (laktovegetarisk) | |
| Fiberkälla | |
| Utan färgämnen | |
| Låg salthalt | |
| Mjölkfri | |
| Fettfri | |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Tillsatt socker | 4% |
| Fetthalt | 0% |
| Safthalt | 60% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 185kJ |
| Energi kcal | 44kcal |
| Fett | 0g |
| varav mättade | 0g |
| Kolhydrater | 9.9g |
| varav sockerarter | 9.8g |
| Protein | 0g |
| Salt | 0g |
| Fibrer | 2g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilytettävä alle +8 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa 3–4 päivää. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|