Valio ananasjuice piggar upp morgonen och är omtyckt av hela familjen. I juice är juicehalten alltid 100 % och endast C-vitamin har tillsatts i ananasjuicen. En dl Valio ananasjuice innehåller 50 % av det rekommenderade dagliga intaget av C-vitamin. Smaka också på Valios andra juicer!
| Försäljningsförpackningens storlek | tukkupakkauksessa 5 kpl |
|---|---|
| Ingredienser | Ananasjuice (från koncentrat), vitamin C. |
| Näringsinformation | Utan färgämnen |
| Vegan | |
| Utan tillsatser | |
| Låg salthalt | |
| Mjölkfri | |
| Fettfri | |
| Inget tillsatt socker | |
| Utan konserveringsmedel | |
| Uppgifter om sammansättningen | |
| Fetthalt | 0% |
| Safthalt | 100% |
| Näringsinnehåll | |
| Energi | 204kJ |
| Energi kcal | 48kcal |
| Fett | 0g |
| varav mättade | 0g |
| Kolhydrater | 12g |
| varav sockerarter | 10g |
| Protein | 0g |
| Salt | 0g |
| Fibrer | 0g |
Allmänna produktuppgifter
| Uppgifter om förvaring | Säilytettävä alle +8 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa 3–4 päivää. |
|---|---|
| Bruksanvisning |
Valio Oy
|