Valio Luomu™ metsämustikkajogurtti on pehmeää ja täyteläistä, rakenteeltaan sileää jogurttia, jossa maistuu metsämustikoiden puhdas, luonnollisen marjaisa maku. Valio Luomu™ jogurtit ovat laktoosittomia ja ne valmistetaan suomalaisesta luomumaidosta perinteiseen tapaan hapattamalla. Valio Luomu™ on kestävä valinta luonnon monimuotoisuuden puolesta. Tutustu myös muihin Valio Luomu™ tuotteisiin!
| Myyntipakkauksen koko | tukkupakkauksessa 5 kpl |
|---|---|
| Ainesosat | pastöroitu suomalainen LUOMUMAITO, luomumustikka (6 %), luomusokeri, luomutärkkelys, luontainen mustikka-aromi, jogurttihapate. |
| Kivennäisaineet | |
| Kalsium | 120mg |
| Ravitsemukselliset tiedot | Lisäaineeton |
| Laktoositon | |
| Säilöntäaineeton | |
| Kasvisruokavalioon soveltuva (laktovegetaarinen) | |
| Väriaineeton | |
| Allergeenit | Maito |
| Koostumustiedot | |
| Lisätty sokeria | 6% |
| Rasvapitoisuus | 2.2% |
| Marja- ja hedelmäpitoisuus | 5% |
| Ravintosisältö | |
| Energia | 342kJ |
| Energia kcal | 81kcal |
| Rasva | 2.2g |
| josta tyydyttynyttä | 1.3g |
| Hiilihydraatit | 11g |
| josta sokereita | 11g |
| Laktoosi | 0g |
| Proteiini | 3.6g |
| Suola | 0.09g |
Yleiset tuotetiedot
| Käyttöohjeet | Ravistettava |
|---|---|
| Säilytystiedot | Säilytettävä alle + 8 °C. Säilyy avattuna jääkaapissa 3-4 päivää. |
| Valmistaja |
Valio Oy
|