Valio MiFU® jauhis on helppo ratkaisu pääruuanlaittoon. Valio MiFU® jauhis Original on miedosti maustettu ja sopii kaikkeen, mihin tavallinen jauhelihakin. Valio MiFU® jauhis valmistetaan kotimaisesta maidosta ja maitoproteiinista. 250 gramman jauhispaketti vastaa noin 400 grammaa jauhelihaa resepteissä. Parhaimmillaan Valio MiFU® jauhis on pannulla pikaisesti ruskistettuna. Herkullisen rapea paistopinta syntyy hetkessä. Käytä jauhista kastikkeissa, laatikkoruoissa ja -vuoissa sekä pizzoissa ja tortilloissa. Jos haluat nopeuttaa ruuanlaittoa, voit lisätä sen ruokaan myös sellaisenaan.
| Myyntipakkauksen koko | tukkupakkauksessa 6 kpl |
|---|---|
| Ainesosat | pastöroitu MAITO, vesi, MAITOPROTEIINI, sakeuttamisaine (kalsiumalginaatti), MAITORASVA, karamellisoitu sokeri, suola, aromi, säilöntäaine (sorbiinihappo), hapate. |
| Vitamiinit | |
| B12-vitamiini | 2.1µg |
| Kivennäisaineet | |
| Natrium | 775mg |
| Kalsium | 871mg |
| Kalium | 81mg |
| Magnesium | 32mg |
| Sinkki | 2.2mg |
| Ravitsemukselliset tiedot | Kasvisruokavalioon soveltuva (laktovegetaarinen) |
| Gluteeniton | |
| Laktoositon | |
| Allergeenit | Maito |
| Ravintosisältö | |
| Energia | 692kJ |
| Energia kcal | 165kcal |
| Rasva | 7g |
| josta tyydyttynyttä | 4.1g |
| josta monityydyttymätöntä | 0.1g |
| Hiilihydraatit | 1.6g |
| josta sokereita | 0.9g |
| Laktoosi | 0g |
| Proteiini | 24g |
| Suola | 1.9g |
| Ravintokuitua | 1.1g |
Yleiset tuotetiedot
| Käyttöohjeet | HELPPOA JA NOPEAA! Paista pannulla tai lisää pataan. Käytä suosikkiresepteihisi. Tarjoile ja nauti. |
|---|---|
| Säilytystiedot | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään pakkauksessa merkittyyn päivään. |
| Valmistaja |
Valio Oy
|