Valio Luomu™ rasvaton maito tulee tiloilta, joissa lehmät saavat liikkua, mennä syömään ja levätä vapaasti omaan tahtiinsa pihattonavetassa ja ovat laitumella koko kesän. Raikas ja rasvaton luomumaito sopii erityisen hyvin ruokajuomaksi, mutta sitä voi hyvin käyttää myös leivonnassa ja ruoanlaitossa. Valio Luomu™ on kestävä valinta luonnon monimuotoisuuden puolesta. Tutustu myös muihin Valio Luomu™ tuotteisiin!
| Myyntipakkauksen koko | Tukkupakkauksessa 5 kpl |
|---|---|
| Ainesosat | suomalainen LUOMUMAITO. |
| Vitamiinit | |
| B12-vitamiini | 0.4µg |
| Kivennäisaineet | |
| Natrium | 40mg |
| Kalsium | 120mg |
| Ravitsemukselliset tiedot | Ei lisättyjä sokereita |
| Vähäsuolainen | |
| Rasvaton | |
| Säilöntäaineeton | |
| Kasvisruokavalioon soveltuva (laktovegetaarinen) | |
| Väriaineeton | |
| Lisäaineeton | |
| Allergeenit | Maito |
| Ravintosisältö | |
| Energia | 139kJ |
| Energia kcal | 33kcal |
| Rasva | 0g |
| josta tyydyttynyttä | 0g |
| josta monityydyttymätöntä | 0g |
| Hiilihydraatit | 4.9g |
| josta sokereita | 4.9g |
| Laktoosi | 4.9g |
| Proteiini | 3.3g |
| Suola | 0.1g |
| Ravintokuitua | 0g |
Yleiset tuotetiedot
| Käyttöohjeet | Ravistettava |
|---|---|
| Säilytystiedot | Säilytettävä valolta suojattuna 0–+6 °C:ssa. Säilyy avattuna jääkaapissa 3–4 päivää. |
| Valmistaja |
Valio Oy
|