Valio Viola® ruohosipuli tuo raikasta vaihtelua leivälle ja on helppo tapa tuoda lempeää sipulisuutta keittoihin ja kastikkeisiin. Levitä pehmeää tuorejuustoa leivälle tai herkuttele keksien kaverina. Valio Viola® tuorejuustot sopivat arkeen ja juhlaan, ja ne taipuvat mainiosti myös leivontaan ja ruuanlaittoon. Kaikki Valio Viola® tuorejuustot ovat laktoosittomia ja löydät niiden joukosta myös monta Sydänmerkkituotetta. Muista myös makeat maut!
| Myyntipakkauksen koko | tukkupakkauksessa 8 kpl |
|---|---|
| Ainesosat | pastöroitu rasvaton MAITO, pastöroitu KERMA, vesi, sakeuttamisaineet (E410, E440), aromi, ruohosipuli 0,4 %, muunnettu tärkkelys, sitruunatäysmehu (tiivisteestä), suola, sokeri, valkopippuri, hapate. |
| Ravitsemukselliset tiedot | Kasvisruokavalioon soveltuva (laktovegetaarinen) |
| Väriaineeton | |
| Laktoositon | |
| Säilöntäaineeton | |
| Allergeenit | Maito |
| Koostumustiedot | |
| Lisätty sokeria | 0.2% |
| Rasvapitoisuus | 14% |
| Marja- ja hedelmäpitoisuus | 0.4% |
| Ravintosisältö | |
| Energia | 695kJ |
| Energia kcal | 167kcal |
| Rasva | 14g |
| josta tyydyttynyttä | 8g |
| josta monityydyttymätöntä | 0.2g |
| Hiilihydraatit | 5.3g |
| josta sokereita | 3.4g |
| Laktoosi | 0g |
| Proteiini | 6.1g |
| Suola | 1g |
Yleiset tuotetiedot
| Käyttöohjeet | Sopii leivän päälle, ruoanlaittoon ja herkutteluun. |
|---|---|
| Säilytystiedot | Säilyy avaamattomana alle +8 °C:ssa vähintään kannessa merkittyyn päivään. Säilyy avattuna jääkaapissa n. 5-8 päivää. |
| Valmistaja |
Valio Oy
|